Отделът ръководи, организира и контролира изпълнението на всички производствени задачи, свързани с
експлоатацията и режимите на ВЕЦ като:
1. Участва в изследването и подобряването на режимите на ВЕЦ. Организира измерването на КПД на турбините и помпените агрегати и изготвянето на режимни таблици.
2. Контролира изпълнението на държавните и ведомствени нормативни документи и правилници, свързани с техническата експлоатация. Представя необходимите документи
за лицензирането на ВЕЦ за водоползване и ел. производство.
3. Пряко участва в разследване на аварии, злополуки и пожари на територията на предприятието.
4. Следи за опазване на околната среда и участва в инвентаризацията на енергетичните масла за наличие на ПХБ.
5. Провежда единна техническа политика, осигуряване и усъвършенстване на технологичния процес, с цел повишаване на икономичността и надеждността на
съоръженията в централите при тяхната експлоатация. Възлага изследвания за измерване характеристиките на съоръженията за тяхната технико-икономическа възможност.
6. Изисква при необходимост извършването на изолационен, вибрационен, температурен, технологичен и друг контрол на съоръженията, които се изпълняват от
звената на предприятието или външни фирми, в зависимост от обема и вида.
7. Анализира производството на ел. енергия, анализира и контролира разхода на ел. енергия за собствени нужди, загуби при трансформация, отопление и вентилация.
Предлага схеми и варианти за намаляване загубите.
8. Определя оптималните режими на експлоатация на основните съоръжения във ВЕЦ и съгласува същите с ТДУ.
9. Анализира технико-икономическите показатели на основа на измервания и протоколи от Централна и Химическа лаборатория, технически измервания на
Ремонтно-механичен цех и външни специализирани фирми и участва в приемателно-предавателни комисии за основен ремонт на съоръженията.
10. Изяснява причините за отклоненията на параметрите на съоръженията от оптималните им стойности, като прави препоръки за тяхното оптимизиране.
11. Организира изследвания и изпитания на съоръженията чрез външни организации или със собствени сили.
12. Извършва ежедневна оперативна работа, получава информация от диспечерските служби и ВЕЦ, подавайки заявки на ТДУ и редица други въпроси, осигуряващи
нормалната експлоатация на ВЕЦ, като организира групи от специалисти за тяхното отстраняване.
13. Извършва периодични и внезапни проверки във ВЕЦ за спазване на технологичните режими и графици за текущо поддържане, допълва графиците с нови задачи
при възникнала необходимост.
14. Изработва мотивирани предложения за извършване на основни и текущи ремонти и подмяна на съоръжения с изтекъл технологичен ресурс и морално остарели.
15. Участва при създаването и ползването на фото- и видео-архив.
16. Изготвя технически задания за съоръженията при рехабилитацията на ВЕЦ и тяхната доставка.
17. Участва в изготвянето на документацията и организиране на търгове и процедури по ЗОП и други нормативни документи.
18. Участва в технически съвети за приемане на проекти и технически разработки.
19. Представлява предприятието при решаване на технически и организационни въпроси пред външни организации по време на работа и защитава безусловно
интересите на предприятието.
20. Създава технически места в SAР.
21. Участва в изготвянето на експлоатационни инструкции и аварийни планове.
22. Участва и провежда курсове за повишаване квалификацията с или без откъсване от производството.
23. Измерване КПД на водни турбини и помпи.
24. Извършване физико-химически анализи на енергетични масла (изолационни, турбинни и хидравлични).
25. Почистване на енергетични масла.
ДЕЙНОСТ НА ОТДЕЛА
Съгласно новата политика на НЕК ЕАД, в периода от 1997г. до 2007г. в НЕК ЕАД Предприятие "ВЕЦ" поетапно бяха проведени рехабилитации на следните ВЕЦ и Помпени станции:
ВЕЦ "Пещера" от 1996г. до 1997г.Причини наложили провеждането на рехабилитациите:
Състояние на ВЕЦ преди рехабилитация: От 1950г. до днес, в Предприятие "ВЕЦ", се експлоатират Водноелектрически Централи (ВЕЦ) с физически и морално остаряло оборудване, което не може да отговори на европейските стандарти по отношение качеството на произведената електрическа енергия. Основните системи, осигуряващи работата на хидроагрегатите се базират на технологии, разработени към средата на миналия век. Съоръженията са поддържани в сравнително добро работно състояние, но някои от системите и основните възли са с изтекъл ресурс и са претърпели множество текущи, основни ремонти и реконструкции през дългите години на експлоатация.
Основните проблеми, които се изпитват при експлоатацията на остарялото оборудване са следните:
Състояние и изискване към енергийната система :
Рехабилитацията на ВЕЦ и новите им функционални възможности са в съответствие със задълженията на производителите на електрическа енергия, регламентирани в "Правила за управление на енергийната система" (Grid Code), приети с решение №П-2/04.06.2004г. на ДКЕР. Правилата за управление на електроенергийната система са изготвени на основание чл. 83, ал. 1, т. 4 от Закона за енергетиката.
Тези правила определят техническите изисквания за присъединяване към преносната мрежа, процедурите за управление на електроенергийната система в реално време и процедурите за изпитания на електроенергийната система, с отчитане изискванията на Съюза за координиране преноса на електрическа енергия (UCTE).
Съгласно правилата за управление (чл.43/1), операторът на електроенергийната система (ЦДУ) определя изискванията към производителите, които влияят върху сигурността на работа на електроенергийната система и са необходими за изпълнение на защитния план и плана за възстановяване. Производителите на електроенергия от подязовирни ВЕЦ (чл.43/2) са длъжни да приемат и изпълняват:
Рехабилитираните ВЕЦ предоставят резерв за вторично регулиране с отлични показатели (чл.98/3):
Рехабилитираните ВЕЦ предоставят възможност за участие в плана за възстановяване чрез изпълнение на следните изисквания (чл.137/2):
Същите причини са залегнали в основата за провеждане на бъдещи рехабилитации на водните ел. централи от "Каскада Арда" по долното поречие на р.Арда - ВЕЦ "Кърджали"; ВЕЦ "Студен Кладенец" и ВЕЦ "Ивайловград".
Обем на извършените работи (обхват на рехабилитацията)
Постигането на високите цели се решава по различен начин - с различен обем от рехабилитационни мероприятия изразяващи се в следното: Пълно или частично възстановяване на съществуващото старо хидротурбинно оборудване;
Чрез внедряването на нови микропроцесорни системи за управление, регулиране, защити и синхронизация,
които са инсталирани в рехабилитираните ВЕЦ на предприятието и се намират в редовна експлоатация или предстои да бъдат внедрени, се постигат следните възможности:
Най-важната характеристика на използваните микропроцесорни системи е това, че те обхващат целия технологичен процес на производство на ел.енергия с използването на
водни ресурси.
Всеки технологичен процес (път): процеса на водовземане; водоподаване; преобразуване на водата в механична енергия (водните турбини); преобразуване на механичната енергия в електрическа; разпределение, повишаване и пренос на ел.енергия - се визуализира, наблюдава, управлява и сигнализира в управляващата система.
Ремонтен отдел организира, обезпечава с материали, контролира провеждането на основни и текущи ремонти на електромашинните съоръжения в Предприятието.
Участва в комисиите по приемането след провеждане на ремонтите на съоръженията. Участва в комисии за изготвяне, съгласуване и приемане на технически задания за извършване на ремонтни работи по съоръженията на ВЕЦ.
Изготвя графиците за спиранията на ВЕЦ в Предприятието и титулните списъци по Ремонтна програма. Отговаря за изпълнението на ремонтната програма на Предприятието.
Информационни технологии и телекомуникации
В Централно управление и във всяка ВЕЦ има изградена съвременна компютърна и телефонна мрежа, която може да бъде разширявана и надграждана.
Важен приоритет за отдел "ИСК" е подготовката, съгласуването и организацията на План за научно-изследователската дейност в предприятието. Следят се задачите, изпълнени през предходните години и се набелязват приоритетите за работа на предприятието в тази сфера.
Отговорности на отдела
Организационни мероприятия
Отделът ръководи, организира и контролира изпълнението на всички производствени задачи, свързани с автоматизираните системи на ВЕЦ като:
Организационни мероприятия:
Отделът ръководи и управлява следните дейности в Предприятието.
Основна задача на отдела е управлението и усвояването на одобрените инвестиционни средства на Предприятието, както по стопански начин, така и чрез възлагане на фирми, определени за изпълнители след проведени конкурси и процедури. На разположение на отдела са:
Специалистите в отдела имат изключително голям професионален опит в цялостният инвестиционен процес в строителството включително и управление и ръководене на особено сложни и отговорни проекти като язовирни стени, ВЕЦ, хидросъоръжения, сгради и конструкции със специално и стратегическо предназначение.
Друго обслужващо звено е "Автотранспорт", където се извършва експлоатацията и организацията на автотранспортната дейност на Предприятието.
От началото на 2002г. функционира работилница за ремонт и възстановяване на възли и детайли, чиято дейност обхваща дробеструйно почистване (песъкоструене) на окиси, окалини, ръжда, котлен камък и други с дробеструйни апарати, извършва защитни покрития на почистените и подсушени повърхности на възлите.